Posted on: July 6, 2021 Posted by: Nicolas Comments: 0

Lietuva atkūrė savo nepriklausomybę nuo sovietų okupacijos  1990 metais ir tuo pačiu išsilaisvino nuo vyraujančios santvarkos. Anksčiau pagrindinė pramoga būdavo pasisėdėjimas su dideliu kiekiu alkoholio namuose. Atsileidus sovietų uždangai lietuviai galėjo išvažiuoti ir palyginti savo gyvenimą su vakarais, o tuo pačiu atvežti naujų pramogų. Atsidarė naktiniai klubai, visuomenė plūstelėjo į įvairius renginius ir kinoteatrus be cenzūros. Savo duris atvėrė pirmieji lošimo namai. Sovietiniais laikais tokios finansinės pramogos buvo netinkančios doram piliečiui, todėl buvo griežtai draudžiamos.

Būnant Tarybų Sąjungos sudėtyje žmonės galėjo aplankyti tik vieno tipo kino teatrus, kuriuos galėdavo rasti didmiesčiuose su griežtai cenzūruotais Rusijoje sukurtais filmais. Daugelis televizijos laidų buvo neįdomios – viskas su cenzūra ir griežtai sovietiniai filmai, be to, verta paminėti, jog buvo tik kelios televizijos programos. Knygos buvo aukso vertės, deficitinės. Taip pat neužmirškime radijo su jame transliuojama sovietine muzika ir diktorių knygų skaitymu. Buvo draudžiama klausytis vakarų kultūros muzikos, žiūrėti netinkamus filmus. Pažeidusius nustatytą tvarką dažnai išduodavo jiems artimos aplinkos žmonės. Nors buvo pastatyta nemažai kultūros namų ir klubų, bet jose vykstantys pasilinksminimai buvo griežtai prižiūrimi ir cenzūruojami. Atsidarius sienoms viskas pasikeitė. Klubai pradėjo dygti kaip po Lietaus. Atsivėrė galimybės klausytis visai kitokios muzikos ir pamatyti platų pasaulį vakarietiškose filmuose.

Susikūrė mėgėjų ir gerbėjų klubai, kurie vykdė susitikimus. Atsirado videotekos ir video grotuvai, kurių pagalba Lietuvos žmonės galėjo net namuose pamatyti vakarietiškus filmus. Su technika iš užsienio atkeliavo ir kompiuteriai bei internetas, su kurio pagalba pramogų ratas dar labiau išsiplėtė. Nes atsirado galimybė bendrauti internetu su viso pasaulio žmonėmis be jokių apribojimų. Žmogus galėjo rasti visą jį dominančią informaciją bei žiūrėti pačius naujausius filmus, žaisti žaidimus su bendraminčiais arba išbandyti savo sėkmę kazino su lošimo automatais, stalo žaidimais, bingo, rulete ir daugelį kitų. Pasaulis pasidarė daug platesnis ir su naujomis galimybėmis atsivėrus sienoms žmonių akiratis stipriai prasiplėtė.

Nors kai kurie galvoja, kad sovietmečiu buvo geriau, nes buvo tam tikra kontrolė ir cezūra, o dabar viskas labai lengvai pasiekiama. Nors tai nėra visai tiesa. Tinklalapiai bei valstybinės organizacijos stengiasi apsaugoti nepilnamečius nuo internetinių žabangų ir jiems netinkančios informacijos. Tačiau neverta pamiršti, jog laisvė turi savo kainą kurią kartais tenka sumokėti. Tačiau šalį išlaisvinusi nepriklausomybė suteikė naują šansą, padėdama žmonėms iš tikrųjų gyventi, leisdama patirti pačius įvairiausius gyvenimo pojūčius. Atėjusi laisvė yra pavojinga, jei pasirinksi netinkamai, tačiau radus savo tikruosius pomėgius ir jaučiant savo ribas galima puikiai praleisti laiką ir išmokti ko nors naujo kasdien be jokios cenzūros ir apribojimų. Tai yra tikroji laisvės kaina.

Leave a Comment